ÚVODNÍ STRANA: / JAK SE STÁT FRANŠÍZANTEM / PŘÍBĚHY FRANŠÍZANTŮ / Přečtěte si příběhy franšízantů

Úspěšným investorem se může stát každý, bude-li se řídit pravidly

Radek Husák je zkušeným investorem s mnohaletou praxí ve finančnictví. Se svou ženou Soňou už pět let úspěšně provozuje franšízovou pobočku OK POINT v Brně, on se věnuje finančnímu poradenství, ona je expertkou na reality. Oba tak tvoří skvěle fungující tým nabízející klientům finanční a realitní služby pod jednou střechou. Radka jsme oslovili, aby nám přiblížil oblast investování, o které se začíná zajímat stále více Čechů.

Radku, proč je podle vás dobré pustit se do investování? A je vhodné opravdu pro každého?
 
Tradiční produkty, které jsou Češi historicky zvyklí používat k ukládání peněz – jde například o termínované vklady nebo spořicí účty – bohužel zdaleka nepokryjí inflaci. Právě kvůli ní peníze dlouhodobě ztrácejí svou hodnotu. Chcete-li se před inflací ochránit, je třeba pustit se do investování. Doporučoval bych ho každému, kdo své peníze může uložit na čtyři a více let.
 
Jak by si měl v investování počínat úplný začátečník?
 
Nejprve by si měl stanovit jasný cíl, čili proč chce investovat, dále částku, které chce investováním dosáhnout, a nakonec dobu, za jakou chce dané částky dosáhnout. Cílem může být zajištění finanční rezervy, prostředků na stáří, na nové bydlení, auto nebo třeba na cestu kolem světa. Důležité je najít si zkušeného odborníka, který nováčkovi s investicemi pomůže. Jsem toho názoru, že pro klienty je vhodné investovat pomocí otevřených podílových fondů, které za velmi nízké náklady nabízejí široký výběr a obrovskou diverzifikaci, tj. možnost rozdělit investice do různých typů aktiv, jako jsou třeba nemovitosti, akcie či dluhopisy. Investor, obzvlášť je-li začátečník, by se měl pevně držet svého cíle a nepodléhat přehnanému nadšení a optimismu, ani propadat panice v obdobích poklesu ceny aktiv.
 
Jaké formy investování se dnes nejčastěji nabízejí?
 
Češi pomalu přicházejí investování na chuť a své prostředky směřují do smíšených a nemovitostních fondů, které jsou velmi vhodné i pro nováčky. Pro zkušenější investory se pak nabízejí akciové fondy. Neexistuje však univerzální doporučení pro všechny, vždy totiž záleží na zkušenostech, cílích a investičním horizontu konkrétního investora, tj. na jak dlouhou dobu chce investovat.
 
Prozraďte nám, jak má vypadat správně rozložené investiční portfolio
 
To opět určuje investiční horizont a rizikový profil investora, což znamená, jak moc je ochoten riskovat. Čím je váš investiční horizont delší, tím více si můžete dovolit riskovat. Na období do pěti let vám budou stačit spořicí produkty zkombinované s dluhopisovými či nemovitostními fondy. U horizontu kolem sedmi let bych doporučil investování do smíšených fondů a v případě období od osmi let dále už můžete zařadit i fondy akciové. Zásadní ale je nesázet vše na jednu kartu, ale mít investice rozumně rozdělené.
 
Co přesně si máme představit pod pojmem alternativní investice? A zajímají se o ně Češi?
 
O alternativní investice se zpravidla zajímají zkušení investoři. Může jít například o investice do umění a sběratelských předmětů, historických aut, archivního alkoholu nebo do bit coinu. Pokud jste odborník na danou oblast, můžete do nich investovat napřímo. V opačném případě je vhodnější investovat do nich přes tzv. fondy kvalifikovaných investorů. Správce daného fondu jakožto specializovaný expert rozhodne na základě ocenění, jaká aktiva se do daného fondu nakoupí. Alternativní investice je ale třeba brát jen jako třešničku na dortu, většině klien tů bych je nedoporučil, anebo jen v případě, že tvoří malou součást jejich majetku. 

OK POINT
Franšízové pobočky OK POINT, za nimiž stojí společnost Broker Consulting ve spolupráci s mBank a MONETA Money Bank, propojují doslova pod jednou střechou finanční služby se službami bankovními a realitními. Informace pro zájemce o vlastní podnikání s franšízou OK POINT jsou k dispozici na stránkách www.okpointy.cz a na videokanále www.okpoint.tv.
 
Rozhovor vyšel 27. 7. 2021 v magazínu Náš Region - Brněnsko
 
Úspěšným investorem se může stát každý, bude-li se řídit pravidly
Úspěšným investorem se může stát každý, bude-li se řídit pravidly
Nahoru
NASTAVENÍ COOKIES