ÚVODNÍ STRANA: / JAK SE STÁT FRANŠÍZANTEM / PŘÍBĚHY FRANŠÍZANTŮ / Přečtěte si příběhy franšízantů

Hlavní není vydělat co nejvíc, ale umět se svými příjmy správně hospodařit, říká úspěšný franšízant Richard Haidlmayer

Dlouhodobý finanční plán, záležitost, která už od mládí může krýt pomyslná finanční záda komukoliv. Je potřeba si ho jen dobře nastavit a snažit se ho držet tak, aby byl každý dopředu finančně zabezpečen. Obzvlášť v dnešní době je schopnost naplánovat si vlastní finance velmi důležitá. Richard Haidlmayer v rozhovoru pro Mladou Frontu Dnes prozradil, jak konkrétně pomáhá svým klientům ve finančně složitějším období a proč se mu daří spolupráce s franšízorem.

Co Vás vedlo k rozhodnutí otevřít si vlastní franšízovou pobočku?

Otevření franšízové pobočky pro mě znamenalo individuální posun v kariéře. Vedle toho hrály roli samozřejmě i jiné faktory, například jsem toužil po vlastním byznysu a větší svobodě při rozhodování. Po více jak deseti letech v oblasti finančnictví jsem se proto rozhodl přijmout novou profesní výzvu. Zároveň jsem se ale chtěl opřít o silného partnera, díky kterému budu mít větší jistotu při podnikání.

 

Proč jste zvolil k podnikání právě franšízu OK Point?

Výběr franšízy byl pro mě přirozenou volbou. Předtím jsem totiž působil řadu let v Broker Consulting, franšízorovi OK Pointu. Nešel bych ovšem do spolupráce, pokud bych si nebyl jistý spolehlivostí a atraktivitou franšízového konceptu. Jsem přesvědčený, že to OK Point představuje, navíc se v něm spojují finanční, bankovní a realitní služby. Klient díky tomu může ušetřit spoustu času, vyřídí si totiž u nás vše pod jednou střechou. Punc nadstandardnosti dodávají všemu reprezentativní prostory, které OK Point se svojí značkou vytváří.

 

Jaké máte zkušenosti s fungováním pobočky a jak klienti vnímají služby Vašeho OK Pointu?

Zkušenosti máme velmi dobré. Klienti bývají veskrze mile překvapeni, s čím vším jim vlastně můžeme pomoct a jaké služby nabízíme. Často se mi také stává, že se nově příchozí klient domnívá, že se ocitl na pobočce banky. Poté, co mu vše vysvětlím, je ale nadšený, že nemusí řešit třeba vedle nastavení financí, ještě bankovní záležitosti někde jinde, ale může mu s nimi pomoct jedna a tatáž osoba přímo a jednoduše. Když k tomu připočtu, že se kompletní servis o klienty odehrává v příjemném prostředí, a za spolupráce skutečných profesionálů, je o to větší oboustranná spokojenost.

 

Velmi se zabýváte finančním plánováním. Prozradíte, v čem zejména spočívá správně nastavený měsíční rozpočet?

Všeobecně platí, že je primárně potřeba omezovat zbytečné výdaje a neutrácet za to, co vlastně k životu nepotřebujeme. Na základě toho je pak v rámci delšího finančního plánu možné vytvářet různě vysoké finanční rezervy, které se hodí zejména při nečekaných událostech, k nimž může bohužel během života dojít. Vedle toho je zásadní, nepůjčovat si na zbytečnosti spotřebního charakteru. Břímě dlouhodobého splácení takových úvěrů je pro mnohé klienty velkým zásahem pro měsíční rozpočty. Je pro ně poté daleko těžší něco naspořit.

 

Proč je vlastně důležité mít dlouhodobý finanční plán?

Finanční jistota je obecně důležitá pro každého z nás. Pro vyrovnané hospodaření je nezbytné vědět, za co a proč utrácím. Důležité je také nastavit si nějaký cíl, k němuž bude snaha se postupem času dostat. Pro někoho může být cílem zabezpečené a klidné stáří, pro jiného zase financování studia dětí nebo třeba dovolená či koupě vozu. K tomu bohužel nestačí zvolit si jeden produkt z nabídky nebo uzavřít smlouvu k určitému typu spoření. Svým klientům vždy radím, aby se zamysleli, na co chtějí finance v budoucnu použít a k tomu pak směřovali celkové nastavení jejich individuálního finančního plánu. Ještě bych rád podotknul, že v každém finančním plánu by mělo být počítáno také s rezervou na provoz, a to ve výši 3-6 měsíčních výdajů na domácnost, v ideálním případě jejích příjmů.

 

Obracíte na Vás v současné době klienti častěji s potřebou plánování svých financí?

Ano, v praxi se skutečně setkáváme s četnější poptávkou po plánování vlastních financí. Novým klientům se snažím, i v této nelehké době, pomoct a poradit tak, aby vše zvládli bez většího stresu a mohli se svými financemi více počítat. Vedle toho samozřejmě nesmím zapomínat na stávající klienty, u kterých vyhodnocuji situaci v rámci pravidelného a kompletního servisu. Pro ty už z části platí, že se jim během naší spolupráce podařilo se alespoň v určité míře na horší časy připravit. Tyto klienti tak mají již nějaké rezervy, na které se mohou operativně spolehnout.

 

Co radíte klientům, kteří nemají velké finanční rezervy, aby zvládli všeobecný růst cen?

Klientům, kteří nemají v současné chvíli naspořenou větší částku, radím, aby začali šetřit prakticky ihned. Vyváření finančních rezerv je samozřejmě velmi individuální a záleží na možnostech daného klienta, každý rozhodně nemusí cílit k naspoření vysoké částky. Vždy ovšem platí, že jakýkoliv „finanční polštář“ se hodí mít v záloze pro horší časy, a právě ten zaručí každému správně nastavený finanční plán.

 

Projekt OK Point byl nedávno oceněný za podporu franšízantům a zároveň získal druhé místo v soutěži Franchisor roku, vnímáte tento úspěch i jako ocenění své práce na pobočce?

Ocenění vnímám především jako zásluhu pro franšízora, který nám – franšízantům – poskytuje profesionální a inspirativní zázemí. Podpora ze strany Broker Consulting je téměř všestranná, navíc umožňuje další rozvoj a invenci franšízantů, proto mě upřímně umístění v této soutěži nepřekvapilo. Spolupráce si vážím a musím říct, že funguje naprosto skvěle.

 

Prozradíte na závěr, jak trávíte volný čas? Umíte si dopřát prostor pro odpočinek?

S časem je to těžké, to musím přiznat. Odpočinek je ale samozřejmě důležitý a najít si čas na sebe také. Zároveň je pro mě prioritní se ve volnu věnovat své rodině, a to především manželce a mým dvěma synům. 

 

Článek vyšel 25. srpna 2022 v deníku MF Dnes – Plzeňský kraj

Hlavní není vydělat co nejvíc, ale umět se svými příjmy správně hospodařit, říká úspěšný franšízant Richard Haidlmayer
Nahoru
NASTAVENÍ COOKIES